Aluevaaliehdokkaat

Eduskunta on 23.6.2021 hyväksynyt hallituksen esityksen sote-uudistuksesta, jossa Suomeen perustetaan 21 hyvinvointialuetta vastaamaan kunkin alueen sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen tehtävistä. Espoo muodostaa Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen yhdessä Hangon, Inkoon, Karkkilan, Kauniaisten, Kirkkonummen, Lohjan, Raaseporin, Siuntion ja Vihdin kanssa.

Löydät alta espoolaiset ehdokkaat:

122, Abrahamsson Heidi, Fysioterapeutti, yrittäjä
125, Alaviiri Kaisa, KM, perusopetuksen aluepäällikkö, kaupunginvaltuutettu
126, Aro Olli,
Operatiivinen johtaja, kaupunginvaltuutettu
131, Elo Simon
, Yhteiskuntasuhdepäällikkö, kaupunginvaltuutettu
132, Fagerström Noora, Yrittäjä, enkelisijoittaja, kaupunginvaltuutettu
135, Havu Isto, FM, tietotekniikan ja matematiikan opettaja, kaupunginvaltuutettu
137, Hietanen-Tanskanen Ira, Lakimies, varatuomari, kaupunginvaltuutettu
138, Hokkanen Ari-Pekka, Vs. palopäällikkö, ensihoitomestari
139, Hyttinen Oskari, Myyntijohtaja, insinööri (AMK)
142, Juuti Sini, KTT, DI
144, Jäänvirta Antti, Green Technology Project Manager
145, Jääskeläinen Kari, Toimitusjohtaja
146, Kaasalainen Kai, Toimitusjohtaja
151, Katainen Mervi, VTM, väitöskirjatutkija, kaupunginvaltuutettu
152, Kauma Pia, Kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu
153, Kemppi-Virtanen Pirjo, DI, toimitusjohtaja, kaupunginvaltuutettu
154, Kiiskinen Maria, VTK, sosiaalityöntekijä
155, Kilpijoki Kerttu-Liisa, DI, asiakkuusjohtaja, kaupunginvaltuutettu
156, Knaapi Emilia, VTM, Sairaanhoitaja AMK
158, Koskinen Jussi, DI, sijoittaja
159, Kuhta Niina, Yrittäjä
161, Kurri Vanessa, Liikkeenjohdon tradenomi, yrittäjä, kaupunginvaltuutettu
162, Laakso Mikko, KTM, viestinnän asiantuntija, kaupunginvaltuutettu
163, Laakso Ville, Lakimies, asiantuntija, kaupunginvaltuutettu
164. Laiho Mia, Lääketieteen tohtori, kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu
166, Leivo Tomi V., Lääketieteen tohtori, erikoislääkäri
168, Limnell Jarno, Kyberturvallisuuden työelämäprofessori, sotatieteen tohtori
169, Lindholm Julia, IT-konsultti, kaupunginvaltuutettu
171, Markkula Markku, DI, kaupunginvaltuutettu
172, Meronen Tarja, Toimitusjohtaja, sosiaalityöntekijä
174, Mykkänen Kai, Kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu
175, Noponen Jyrki, DI, Technology Manager
176. Nores Mia, Toiminnanjohtaja, kaupunginvaltuutettu
179, Palomäki Ulla, Ympäristötaloustieteen maisteri, kaupunginvaltuutettu
180, Partinen Markku, Professori, unitutkija
181, Pelkonen Anna, Lääketieteen tohtori, erikoislääkäri
182, Peltonen Emmi, DI, erikoissuunnittelija
183, Penttilä Kaisa, IT-asiantuntija, kokemusasiantuntija ja yrittäjä.
186, Randström Jenni, Hallinnon assistentti, lähihoitaja
187, Riihimäki Pekka, Kouluttaja, psykoterapeutti
189, Rukko Anna, Lääketieteen opiskelija
190, Ruoho Veera, VTM, Poliisi, kaupunginvaltuutettu
191, Räf Marika, KTM, liiketoiminnan opettaja, kaupunginvaltuutettu
195, Sammallahti Tere, Yksikönpäällikkö, kaupunginvaltuutettu
201, Säde Kaisa, DI, johtaja
202, Särkijärvi Jouni, Arkkitehti, kaupunginvaltuutettu
204, Thure-Toivanen Tiina, Terveystieteen maisteri, koulutuspäällikkö
205, Tuomikoski Mirjami, VTM, johtava sosiaalityöntekijä
209, Vanhanen Joel, Kauppatiet. yo., lasten jalkapallovalmentaja, kaupunginvaltuutettu
210, Vehmanen Emma-Stina, KTM, johtava neuvonantaja, kaupunginvaltuutettu
212, Viljakainen Paula, Fysioterapeutti, kaupunginvaltuutettu
213, Vuornos Henrik, Kaupunginhallituksen puheenjohtaja
215, Vättö Folayemi, Sairaanhoitaja
218, Wellman Eija, TtM, terveydenhuollon opettaja

Kaikki ehdokkaat Länsi-Uudellamaalla >>