Noora Fagerström

52

Noora
Fagerström

Yrittäjä

Haukilahti

s. 1985

040 913 7467

noora@haybay.fi

Olen urheilullinen kolmen lapsen äiti, vaimo ja koiran omistaja Espoosta.

Perustin mieheni kanssa smoothiebaariketju Jungle Juice Barin vuonna 2010, kun olin vasta 24-vuotias. Toimitusjohtajana olin lähes 10 vuoden ajan, ja sen jälkeen olen ollut useamman yhtiön sekä yhdistyksen hallituksessa.

 

Toimin parhaillaan Espoon valtuustossa kaupunginvaltuutettuna, siellä luottamustehtäviäni ovat elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsen, kaupunginhallituksen varajäsen, konsernijaoston varajäsen sekä Espoo Cateringin hallituksen jäsen.

 

Olen varavaltuutettuna Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella ja siellä luottamustehtäväni on tarkastuslautakunnan varajäsen.

 

Minut tunnetaan ennen kaikkea tekijänä. Suomi tarvitsee enemmän tekoja pärjätäkseen kilpailussa parhaasta työvoimasta, parhaista veronmaksajista ja jotta voimme todella lunastaa paikkamme, emme pelkästään ”maailman onnellisimpana kansana”, vaan myös maailman parhaana paikkana elää, opiskella, tehdä töitä ja yrittää, sekä kasvattaa lapsemme.

 

Suomi tarvitsee enemmän kasvumyönteistä asennetta. Kannustetaan työntekoon ja yrittäjyyteen veroja alentamalla.

Opintotukien tuloraja sekä perintövero pois.

 

Valtion velka on saatava kuriin ja kaikki työkykyiset töihin; kannustinloukut on purettava.

 

Panostetaan sosiaali- ja terveyspalveluissa ennaltaehkäisyyn.

 

www.noorafagerstrom.fi