Luottamustehtäviin esitettävät kaudelle 2021-2025

Luottamustehtävät ja lautakuntapaikat 2021-2021Varsinainen jäsenVarajäsen
Valtuustoryhmän puheenjohtajaMarkku Markkula
Valtuustoryhmän 1. varapuheenjohtajaMervi Katainen
Valtuustoryhmän 2. varapuheenjohtajaJoel Vanhanen
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja 2021-2022, 2023-2024, 2024-2025Jarno Limnéll
Valtuuston puheenjohtaja 2022 – 2023Jarno Limnéll
Kaupunginhallituksen puheenjohtajaHenrik VuornosMarkku Markkula
Kaupunginhallituksen jäsenSimon EloKai Mykkänen
Mikko LaaksoTere Sammallahti
Pia KaumaUlla Palomäki
Mia LaihoElena Stenholm
Mervi KatainenNoora Fagerström
Kaupunginhallituksen konsernijaoston jäsenMikko LaaksoTere Sammallahti
Simon EloNoora Fagerström
Ulla PalomäkiElena Stenholm
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston puheenjohtajaHenrik VuornosSimon Elo
Elinkeino- ja kilpailukykyjaoston jäsenKai MykkänenMarkku Markkula
Noora FagerströmElena Stenholm
Mervi KatainenUlla Palomäki
Tila- ja asuntojaoston varapuheenjohtajaMia LaihoUlla Palomäki
Tila- ja asuntojaoston jäsenTere SammallahtiMikko Laakso
Kaupunkisuunnittelulautakunnan puheenjohtajaJouni Särkijärvi
Kaupunkisuunnittelulautakunnan jäsenEmma-Stina VehmanenHeidi Hanhela
Pirjo Kemppi-VirtanenAri Rehnfors
Julia LindholmJaana Arvo
Isto HavuKimmo Oila
Tere SammallahtiAntti Pirhonen
Kasvun ja oppimisen lautakunnan puheenjohtajaMarika NiemiKari Kuusisto
Kasvun ja oppimisen lautakunnan jäsenVanessa KurriKerttu-Liisa Kilpijoki
Ira Hietanen-TanskanenSini Juuti
Joel VanhanenJussi Koskinen
Eero KlingNiklas Salmela
Ympäristö- ja rakennuslautakunnan varapuheenjohtajaMia NoresOskari Hyttinen
Ympäristö- ja rakennuslautakunnan jäsenJarmo NieminenOlli Särkilahti
Jyrki NoponenMinna Cousins
Sini JuutiMarja Ahola
Ville LaaksoMerja Rukko
Svenska Rum medlemskapTom NorrgrannMikael Sorvanto
Emilia BeckerAnnika Broman
Emma-Stina VehmanenSauli Solhagen
Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan varapuheenjohtajaTiina Thure-ToivanenAija Bärlund
Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan jäsenOlli AroMarkus Hanhisalo
Ari RehnforsJari Latvalahti
Jukka SalminenPekka Lempiäinen
Maria KiiskinenNatalia Gelgor
Johanna LähdeFolayemi Vättö
Teknisen lautakunnan jäsenHeidi HanhelaTimo Haukilahti
Hannu HeikkinenJaakko Karas
Heikki SeppäLauri Uski
Ulla PalomäkiMia Nores
Pauliina Ilkko-ErvastiElina Wanne
Tarkastuslautakunnan puheenjohtajaPaula ViljakainenPaula Utti
Tarkastuslautakunnan jäsenSari OjanenKatariina Ahvonen
Jaakko RavaldKari Nukala
Tapio ValliTero Niemi
Tapahtumien yhteisöllinen Espoo -kehitysohjelman puheenjohtajaJoel VanhanenUpi Talsi
Tapahtumien yhteisöllinen Espoo -kehitysohjelman varajäsenHanna Konttas
Elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman puheenjohtajaKai MykkänenKari Jääskeläinen
Elinvoimainen Espoo -kehitysohjelman jäsenKerttu-Liisa KilpijokiMarju Silander
Kestävä Espoo -kehitysohjelma varapuheenjohtajaMarkku Markkula
Hyvinvoiva Espoo -kehitysohjelman jäsenEmilia KnaapiVanessa Kurri
Olli AroHannu Heikkinen
Kulttuurilautakunnan puheenjohtajaHanna KonttasAnna-Leena Solhagen
Kulttuurilautakunnan jäsenKimmo MetsäPaavo Hyökki
Elina WanneTarja Aro-Kuuskoski
Bo GrönholmUpi Talsi
Pekka LempiäinenErkki Berg
Mirva GrannMarjatta Henrichsson
Liikuntalautakunnan varapuheenjohtajaOlli AroJuha Forsman
Liikuntalautakunnan jäsenVeli HalonenMika Lehtisyrjä
Veera RuohoJaana Arvo
Sami Al-KhafajiSebastian Johansson
Emmi Eteläsalo-HolmbergMarjut Jouhki
Tea SaarnialaVanessa Kurri
Nuorisoasiainjaoston varapuheenjohtajaPekka HämäläinenJuha Hulkko
Nuorisoasiainjaoston jäsenKatariina KomulainenEvi Fagernäs
Martti SuontaustaAleksi Sarasmaa
Jay ThompsonMarko Ikävalko
Minna KartanoMarja Markkanen
Sosiaali ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston puheenjohtajaKaisa AlaviiriEmilia Knaapi
Sosiaali ja terveyslautakunnan yksilöasioiden jaoston jäsenJari LatvalahtiUpi Talsi
Tapiola Sinfoniettan neuvottelukunnan puheenjohtajaKai Kaasalainen
Tapiola Sinfoniettan neuvottelukunnan jäsenPaavo HyökkiSampo Kauranne
Elina WanneMarjut Jouhki
Keskusvaalilautakunnan puheenjohtajaSanna Suvanto
Keskusvaalilautakunnan varajäsenMarko Ikävalko
Paula Hämäläinen
Marjut Jouhki
Sosiaali- ja terveystoimen ruotsinkiel. palvelujen neuvottelukunnan jäsenJessica Löfgren-Eriksson
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunnan puheenjohtajaIra Hietanen-TanskanenTarja Meronen
Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuustoimikunnan jäsenOskari HyttinenArmi Westin
Tuomo MurtonenAntti Jäänvirta
Päihdeasiain neuvottelukunnan puheenjohtajaMika LehtisyrjäJarmo Nieminen
Päihdeasiain neuvottelukunnan jäsenMarja IlpalaEmilia Knaapi
Monikulttuurisuusasiain neuvottelukunnan jäsenElizaveta TilliMaria Mustonen So
Mobin MohamedJani Raespuro
Kiinteistötoimitukset, uskottu miesJuha Kuusinen
Kristian Rehnfors
Toni Simonen
Kirsi Åkerlund
Taina Vilo
Jaana Arvo
Katri Alen-Niskasaari
Verotuksen oikaisulautakunnan jäsenLeea Mellin
Kauniaisten suomenkiel. koululautakunnan jäsenEmma Holsti
Sydkustens landskapsförbunds medlemskapMikael Sorvanto
Annika Broman
Kårkulla Samkommun, valtuusto, jäsenBo GrönholmEmilia Becker
Espoon vanhusneuvoston jäsenPentti Walkama
Espoon vammaisneuvoston jäsenDaniel Odabasi
Espoon musiikkiopiston johtokunnan jäsenJanne Jokinen
Annika Broman
Espoon musiikkiopisto Juvenalia johtokunnan jäsenTuija Vehviläinen
Espoon tanssiopiston kannatusyhdistyksen johtokunnan jäsenTaina Vilo
Teatteri Hevosenkengän kannatusyhdistyksen johtokunnan jäsenVille Virkkunen
Espoon kuvataidekoulun kannatusyhdistyksen hallituksen jäsenEira Laulajainen
Espoon Ampumaratayhdistyksen hallitusElina Wanne
Espoon asunnot Oy:n hallituksen puheenjohtajaJanne TähtikunnasHeikki Savander
Espoon asunnot Oy:n hallituksen jäsenSuvi AhertoKati Pohjanmaa
Länsimetro Oy,n hallitusKimmo Oila
Kiinteistö Oy Espoon sairaalan hallituksen jäsenKirsi Åkerlund
Elä ja Asu -seniorikeskuksen hallituksen jäsenKristiina Mustakallio
Espoo Catering Oy hallituksen jäsenNoora Fagerström
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy Espoon-Lohjan alueneuvottelukunnan puheenjohtajaAija Bärlund
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy Espoon-Lohjan alueneuvottelukunnan jäsenPäivi Käri-Zein
Tekniikan museon säätiön valtuuskunnan jäsenIlkka Virtanen
Akseli Gallen-Kallelan museosäätiön edustajisto jäsenMarja Pirttivaara
Helsingin kesäyliopistosäätiö hallituksen jäsenHerttaliisa Tuure
Kellomuseosäätiön hallituksen jäsenChristian Järnefelt
Espoon Eläkekotisäätiön hallituksen jäsenPaavo Laukkanen
Espoon Diakoniasäätiön valtuuskunnan jäsenJukka Salminen
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen puheenjohtajaPaula Viljakainen
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallituksen jäsenSampo Kauranne
Suomen Kansallisooppera ja -baletti hallituksen jäsenJaana Jalonen
Helinä Rautavaaran etnografisen museon säätiön hallituksen jäsenLeea Mellin
Espoon taidemuseosäätiön hallituksen jäsenHenrik Vuornos
Cultura-säätiön hallituksen jäsenElizaveta Tilli
Y-säätiön hallituksen jäsen/varajäsenJussi Koskinen
Espoon seudun kulttuurisäätiön hallituksen jäsenOlli Männikkö