Lauslahti: Soininvaaran huoli turha – Erikoissairaanhoitoa ei päästetä pirstaloitumaan
”Erikoissairaanhoito Suomessa on nyt ja tulevaisuudessa huippuluokkaa. Puheet erikoissairaanhoidon hajautumisesta sote-uudistuksessa eivät ota huomioon, kuinka monta varmistusta tätä on estämässä” Kokoomuksen kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Sanna Lauslahti toteaa.
Vihreiden kansanedustaja Osmo Soininvaara on näkyvästi kritisoinut hallituksen sote-linjauksia. Viimeksi keskiviikkoisessa A-studiossa Soininvaara totesi, että mallista tulee vesittynyt, vaikka hänellä olikin luottamusta, että malli paranee kehittyessään. Soininvaaran erityisenä huolena tuntuu olevan se, että järjestelmästä uhkaa tulla heikko ja erikoissairaanhoito hajautuu liian useille tahoille.
”Hallitus on nyt antanut raamit sille, miten erikoissairaanhoidosta kokonaisuutena Suomessa huolehditaan. Kunnilla on nyt mahdollisuus selvittää tarkoituksenmukaisia kokonaisuuksia, jotka parhaiten sopivat kullekin seudulle.” Lauslahti katsoo.
”Uudistuksessa on monta lukkoa, joilla turvataan tasokas ja tarkoituksenmukainen erikoissairaanhoito. Sote-alueet saavat ensinnäkin tiukat kriteerit erikoissairaanhoidon järjestämiseen. Pelkkä väestömäärä ei yksin riitä, vaan tarvitaan kantokykyä ja olemassa olevaa infrastruktuuria. Toiseksi ne 20 000-50 000 asukkaan kunnat, jotka haluavat järjestää perustason palveluiden eli esimerkiksi perinteisten terveyskeskuspalveluiden päälle erikoissairaanhoitoa tarvitsevat vahvat perusteet järjestääkseen sitä ” Lauslahti toteaa.
”Lisäksi erityisvastuualueet eli ervat ja valtioneuvosto kantavat vastuuta. Valtioneuvosto määrittelee sote-alueet kuntia kuultuaan. Viisi ervaa koordinoivat ja ohjaavat erikoissairaanhoidon palveluiden järjestämistä omilla alueillaan. Sekä viime kädessä sosiaali- ja terveysministeriö on se, joka myöntää luvat sote-alueille. Näiden lisäksi hallitus tulee antamaan päivystysasetuksen. Meillä on siis moninkertainen varmistus ja tämä tulee olemaan jatkovalmistelussa yksi tärkeimmistä huomion kohteista” Lauslahti linjaa.
”Malli ei ole vielä valmis ja se vaatii jatkovalmistelua sekä vastauksia avoimiin kysymyksiin. On totta, että mallissa tarkasteltiin vasta osaa terveydenhuollon ongelmien ratkaisuista. Suuntaviivat on nyt annettu ja Kokoomuksen eduskuntaryhmä on niihin tyytyväinen. 25 suurimman kaupunkiseudun alueella asuu 4,2 miljoonaa kuntalaista, joiden terveydenhuollon palvelut paranevat, kun kokonaisuudet järjestetään tarkoituksenmukaisiksi ja järkeviksi. Tämä on oikea askel hyvinvointiyhteiskuntamme turvaamiseen” Lauslahti näkee.