Valtuustoinfo 18.8.2014
Ennen valtuuston varsinaista kokousta kaupunginjohtaja Mäkelä esitteli valtion metropoli-työryhmältä saatuja tuloksia sekä metron jatko-osuuden uusia kaavoitustavoitteita.
Kuntaliitosasioissa Espoon painopiste on kaupunginjohtajan mukaan edelleen Espoo-Kirkkonummi-Vihti-Kauniainen -kuntaliitoksen selvittämisessä, ei metropoli-kuntaliitoksessa.
Valtion osuus metron jatko-osuuden (Matinkylä – Kivenlahti välillä) rahoituksesta on toimialajohtaja Loukon mukaan tulossa edellyttäen, että Espoon ja valtion välillä saadaan sovittua korotetuista kaavoitustavoitteista. Valtio vaatii 25%:n lisäystä voimassaolevan sopimuksen kaavoitustavoitteisiin. Käytännössä tämä tarkoittaa noin 60000:n kerrosneliön lisäämistä Espoon nykyiseen 250000:n kerrosneliön vuotuiseen kaavoitustavoitteeseen ja yhteensä noin 3000 asunnon vuotuista rakentamistavoitetta.
Valtuusto hyväksyi omavelkaiset takaukset Espoon Asunnut Oy:n otettaville lainoille kolmen kohteen (Soukankuja 9, Porttiniityntie 14, Solmukuja 2) perusparannuksia varten (yht. n. 15 meuroa).
Valtuusto päätti myös purkaa Espoon osalta EVTEK-kuntayhtymäsopimuksen. Kuntayhtymäsopimukselle ei enää ole tarvetta, koska ammattikorkeakoulutoiminnot ovat siirtyneet EVTEK:ltä Metropolia Ammattikorkeakoululle.
Käsitellyt valtuustoaloitteet koskivat kaupungin palvelujen kehittämistä henkilöstön ideoiden pohjalta, edellytyksiä liiketilojen muuttamiseksi asuinhuoneistoiksi sekä entisen kaupungintalon hyödyntämismahdollisuuksia nuorille suunnatuissa tukipalveluissa.
Kaupungin vastauksen mukaan liiketilojen muuttaminen asuinhuoneistoiksi vaatii usein kaavamuutosta, mikä on kaavoitusprosessin takia hidasta.
Entisessä kaupungintalossa on kaupungin vastauksen mukaan asbestia ja sen peruskorjaamisen kustannukset olisivat noin 20 miljoonaa euroa. Valtuusto äänesti asiasta siten, että kaupungintaloa ei tässä vaiheessa päätetä korjata. Entisen kaupungintalon kohtalosta päätetään lopullisesti Virastokeskuksen asemakaavapäätöksen yhteydessä ja asia tullee käsittelyyn syksyllä 2014.
Kai Lintunen
Kaupunginvaltuutettu